C3 Yetki Belgesi Nedir?

BAFA Uluslararası Taşınma Hizmetleri > Genel > C3 Yetki Belgesi Nedir?

Pek çok kişi C3 yetki belgesi hakkında, nedir? Ne işe yarar? Nerden alınır? Şeklinde farklı sorular yöneltmektedir. Bunun için firma olarak konu hakkında bilgi verici bu yazıyı sizler için derledik.

Genel Olarak C3 Yetki Belgesi

C3 yetki belgesi ticari anlamda uluslararası ve yurt içi olarak ev ya da ofis büro eşyası nakliyeciliği yapacak olan gerçek ve tüzel kişilere verilen bir belgedir. Bu belgeye sahip olmak isteyen kişilerin oda ve vergi kaydının bulunması aynı zamanda da 25 bin Türk Lirası işletme sermayesine sahip olması gerekir. Yine belgeyi alabilmek için minimum üç tane özmal birim taşıt ile birlikte 75 ton taşıma durumuna sahip olmak gereklidir. 14 yaşından büyük olmayan araçlarla uygulanan bu süreç en az kapasite koşulu yerine getirildikten sonra belgeye, yirmi yaşına gelen araçlar kaydedilebilir.

Başvuran Kişilerin Sorumlulukları Nelerdir?

C3 yetki belgesi olan kurum ya da kişiler eşya transferinde teslim alma ve teslim etme konusunda makul bir taşıma ve teslimat etme zamanı sözünde bulunmak ve bu taahhüt ettikleri süre zarfında içerisinde eşyayı adrese yani alıcısına götürmekle sorumludur. Yine bu belgeye sahip olan kişiler, ilk yetki belgesini edindikten sonraki altı ay içerisinde, mesleki yeterlilik ile ilgili bazı görev ve sorumlulukları yerine getirmek zorundadır. Bunun için de en az birer tane olacak şekilde orta seviye yönetici türü mesleki yeterlilik belgesi bulunması ya da bu özellikleri haiz şahısları istihdam etmeleri gerekli olan bir durumdur.

Başvuranlardan İstenen Belgeler

Her alanda olduğu gibi bir hizmet almak ya da bir belgeye sahip olmak için kişi ya da kurumların bazı koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir. Bunun için de C3 yetki belgesini almak için de bazı belgelere ihtiyaç duyulur. İlk olarak ön değerlendirme ve başvuru formu, taahhütname, şirketi temsil edecek kişilerin imza sirküleri gerekiyor. Yine taşıma işlemini yapacak olan kişi eğer gerçek kişi ya da tüzel kişilik ise şirket ortakları ile birlikte temsil için yetkili olan kişinin nüfus cüzdanı örnekleri ve sabıka kayıt belgesi, kullanılan araçların ruhsat fotokopileri gibi çeşitli belgeler talep ediliyor.

Güvenli Hizmet

Firmamız uzun zamandan beri tüm bilgi birikimini ve tecrübesini bu alana yansıttığı için tüm süreç boyunca doğru adımlar atarak, başarılı bir firma profili çizmeyi başarmıştır. Bu sayede de pek çok müşteri tarafından tavsiye edilerek, daha geniş kitlelere ulaştığımızı ifade etmek isteriz. Doğru bir zamanda doğru hizmeti talep etmek ve sonucunda da başarıya imza atmak elbette doğru danışmanlık uzmanlığını gerektirir. Bunun için firma olarak çeşitli kurum ve kuruluşlara danışmanlık hizmetlerini sağlıyoruz. Eğer sizler de böyle kaliteli bir hizmet almak isterseniz bizlere ulaşabilirsiniz.