Gümrük İşlemleri

Taşıma Sürecinin En Önemli Unsurlarından Birisi Gümrük İşlemleri

Uluslararası ticarette, gümrük işlemleri çok önemlidir. Çünkü bu işlemler esnasında herhangi bir belgenin eksikliği veya yokluğu durumunda geçiş hakkı tanınmayabilir ve belli başlı sıkıntılar baş gösterebilir. Bu sıkıntılar ticaretinizi uygun şekilde ve zamanında yapmanıza engel olarak zarar etmenize de neden olabilir. Söz konusu işlemleri kolaylaştıracak ve rahatlatacak belirli belgelere ihtiyaç vardır.

Gümrük İşlemleri

Öncelikle gümrükte ne taşıdığınız ve bu konuda genel bilgi şarttır bunun içinde özet beyan gerekir. Özet beyan, taşıyıcı araç ve taşınan eşya hakkında taşıyıcı kişi veya temsilci tarafından yapılan geniş çaplı bilgilendirmedir. Bu bilgilendirmeyle araçlar ve kullanıcılar hakkında genel bilgiler elde edilmektedir. Gümrük idaresi tarafından verilen özel kod ve şifre ile bu beyanın doldurulması zorunludur. Bu uluslararası ticarette alınan güvenlik ve takip önlemlerinden biridir.

Günümüzde gerçekleşen ve bu uluslararası ticaret yolu ile de hızla yayılan belli suçların veya suç konularının yayılmasını ve dağılmasını önleme adına yapılmış olan bu düzenleme ayrıca düzenli ticaret takip sistemi oluşturmaktadır. Firmamız tarafından da tüm bu hazırlıklar yapılmaktadır.

Gerekli Belgeler

Gümrük idaresi tarafından kod verilir. Bu koda göre yapılmış olan tescil tarihi de dikkate alınır. Bu tescil tarihinin yapıldığı zaman diliminde ayrı ayrı tescil numaraları verilir. Her yıl tekrar ve başından yapılmak kaydıyla bilgisayar ortamında bu numaralandırma işlemi yapılır. 16 haneli olan bu numaralandırma işleminden sonra da özet beyanın türü girilir. Tüm bu işlemlerden sonra kayıt işlemi de tamamlandıktan sonra taşıyıcıya ATA Karnesi verilir. Peki bu ATA Karnesi nedir? Bu karne ile taraf ülkelerde başka bir işleme tabi tutulmaksızın ticaret yapılabilir. Bu belge size uluslararası ticarette önemli bir hareket kabiliyeti sağlamış olur.

Dış Ticarette E- Gümrük Uygulaması

Eskiden tüm bu tescil ve onay işlemleri kağıt kalem kullanılarak ve uzun bir sürede tamamlanarak yapılırdı. Ancak artık gelişen ve değişen bu çağla beraber ortaya çıkan bilgisayar ortamında işlem yapma gümrük işlerine de büyük bir hız ve kolaylık sağlamıştır. Ticarette zaman çok önemli bir kavramdır. hele de uluslararası ticarette oldukça hız kazanılmalıdır. İşte tüm bu özet beyanın doldurulması, tescil edilmesi ve daha sonra da onaylanması e – gümrük yoluyla tamamen bilgisayar ortamında hızlı ve etkili bir şekilde yapılmaktadır. Bafa Group firması olarak da tüm bu işlemlerinizi hızlı bir biçimde uygun teknolojileri kullanarak yapıyoruz.

BİLGE (Bilgisayarlı Gümrük İşlemleri)

Bu sistem ile firmamızın uluslararası ticaret alanındaki son gelişmeleri takip edip uygulamaya döktüğünü görebilirsiniz. Oluşan yoğunluk sebebi ile geciken ve mağduriyetlere yol açan bu bilgisayar sistemi ile sizlere ticaretteki gümrük işlerini en kolay ve hızlı bir biçimde yapabilme fırsatını yaratıyoruz.