Uluslararası Eşya Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

BAFA Uluslararası Taşınma Hizmetleri > Genel > Uluslararası Eşya Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Uluslararası ev taşımak çok zahmetli ve yorucu bir iştir. Hiç bilmediğiniz bir ülke ve tamamen yabancı olduğunuz prosedürler sizi çok zorlar. Uluslararası ev taşıma için mutlaka profesyonel destek alınması gerekir. Uluslararası ev taşıma süreci, eşyaların uygun şekilde paketlenmesinden gümrük işlemlerine kadar birçok aşamadan oluşur.

Eşyaların Paketlenmesi

Uluslararası ev taşıma işlemleri kara, deniz ve hava yolu ile yapılır. Öncesinde farklı bir ülke olduğu için eşyaların düzenli olarak paketlenmesi ve sınıf sınıf ayrılması gerekir. Kırılan eşyalar havalı poşetler ile sarılır. Kara yolu ile taşıma yapılacaksa gümrük işlemlerinde sorun çıkmayacak şekilde kamyona yüklenmesi gerekir. Hava yolu ile taşımada özel konteynırlar kullanılır. Eşyalar her aileye özel olan bölmelerde saklanır.

Gümrük İşlemleri

Uluslararası eşya taşıma işlemlerinde en önemli aşama gümrük işlemidir. Gümrük işlemlerinde bazı belgeler istenir. Taşınan her eşya gümrük yasalarına uygun olmalıdır ve gümrükten geçerken bunun ticari amaç gütmediği belgelenmelidir. Uluslararası taşıma yapan firmalar ticaret uzmanları ile çalışır. Konsolosluk ile görüşülerek gereken her belge hazır edilir. Her ülkenin gümrük kapılarından kendi ülke yasaları geçerli olduğu için eşyaların gideceği ülkenin yasaları iyi bilinmelidir. Uluslararası ev taşıma işlemlerinde en az 2 hafta önceden gümrük işlemleri için başvuru yapılır. Gereken evraklar önceden toplanır ve hazır edilir.

Nakliye Sigortası Nedir?

Ev taşımacılığında nakliye sigortası çok önemli bir konudur. Eşyalar taşınırken, indirilip kaldırılırken zarar görebilir. Nakliye sigortası eşyalarda oluşan zararları karşılayan bir sigortadır. Uluslararası taşıma firması seçerken nakliye sigortası olup olmadığı sorgulanmalıdır. Ancak bu sayede eşyalarınız daha güvende taşınabilir. Taşınma süreci yönetimi çok önemlidir. Taşınma süreci yönetimi eşyaları güvene almakla başlar. Eşyaların zarar görmemesi için uygun paketleme ve uygun malzeme kullanımı çok önemlidir. Bu süreç boyunca uzman personel çalıştırmak müşteri ve firma açısından büyük önem arz eder. Nakliye sigortası firmadan kaynaklanan durumlarda oluşan zararı karşılar.

Uluslararası Nakliye Firması Nasıl Seçilir?

Uluslararası nakliye firması seçerken bazı kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Öncelikle c3 belgesi olması gerekir. Ulaştırma bakanlığı tarafından verilen bu belge çok önemlidir. C3 belgesi bulunan firmalar profesyonel hizmet sunan ve yasal prosedürü iyi bilen firmalardır. Gümrük işlemleri için gereken evraklar birtakım belgeler doğrultusunda hazırlanabilir. Firma gümrük işlemleri için sizden gerekli belgeleri temin eder ve her aşamayı kendi takip eder. Diğer önemli bir husus paketleme ve taşıma işlemlerinde profesyonellik aranmalıdır. Eşya taşıma sırasında her adım dikkatlice ve titizlikle yapılmalıdır. Eşyalar nasıl ve ne şekilde taşınacaksa ona uygun paketleme hizmeti sunulmalıdır. Randevu mutlaka takip edilmeli müşteriye verilen zamanda orada olunması gerekir. Tecrübe çok önemlidir. Yıllardır taşıma işini yapan firmalar artık uzmanlaşmış olup birtakım prosedürleri bilen firmalardır. Yeni gelişmeler takip edilmeli ve her ülkenin gümrük yasası bilinmelidir.

Uluslararası Ev Taşıma Ücretleri

Uluslararası ev taşıma ücretleri; taşınacak ülkeye, ne şekilde taşınacağına göre değişir. Örnek verecek olursak hava yolu ile taşıma ve kara yolu ile taşıma ücreti aynı değildir. Taşıma ücretleri içinde gümrük ücretleri ve gereken diğer ücretler dahil olarak hesaplanır ve ona göre ücret tarifesi belirlenir. Uluslararası ev taşıma işi yapan firmalar sadece ev değil ofis, evcil hayvan, otomobil taşımacılığı gibi diğer işleri de yapar. Taşınacak olan eşyanın türü ücreti belirlemede önemlidir. Yine de en sağlıklı ücret için firma ile görüşmeniz ve net bir ücret almanız gerekir.