Uluslararası Taşımada Paketleme Nasıl Olmalı?

BAFA Uluslararası Taşınma Hizmetleri > Genel > Uluslararası Taşımada Paketleme Nasıl Olmalı?

Uluslararası taşımada nakliyenin sağlıklı olarak yapılabilmesinin en önemli faktörlerinden biri de doğru paketlemedir. Paketleme uygun şekilde olduğu zaman teslimat yapılana kadar geçen sürede taşınan yükün zarar görmesi önlenerek maddi manevi kayıpların önüne geçilir. Her ne kadar sigorta sistemleri maddi kayıpları karşılasa da zarar gören eşyanın manevi bir değeri olabilir ve bu parayla karşılanamaz. Yükün nakliyesi ve hasar gören meta veya eşyaların tekrar yerine koyulabilmesi için harcanan emek ve zamanın boşa gitmesi de cabasıdır.

Paketlemeye Başlamadan Önce Yapılması Gerekenler

Paketleme işlemlerine başlanmadan önce belirlenmesi gereken ilk şey neyin nasıl taşınacağıdır. Taşınacak olan şeylerin materyallerine, ebatlarına ve yapısına göre paketlemede kullanılması gereken özel malzemeler tespit edilir. Nasıl taşınacağı sorusunun cevabı da yolda oluşabilecek risklere karşı önlem alınmasını sağlar. Karayolu, denizyolu, havayolu, tren yolu gibi farklı ortamlara farklı önlemler alınır. Örneğin denizyoluyla nakliye paketlenmesinde nem ve sudan koruyucu tedbirler uygulanır. Havayolu için basınçtan etkilenmeyecek paketlemeler yapılmalıdır.

Paketleme Malzemelerinin Seçilmesi

Gönderilerin hangi malzemeyle paketleneceğine karar verildikten sonra paketleme malzemelerinin seçimi büyük önem taşır.

Karton Koliler

Birinci sınıf kalitede oluklu mukavvadan üretilen koliler kullanılmalıdır. Hassas ve kırılma riski olan ağır gönderilere güvenlik kazandıran iki ya da üç bölgeden destekli özel koliler tercih edilmelidir. Eski koliler bükülmezlik özelliklerini yitirdikleri için asla kullanılmamalıdır. Üretici firmalar kolilerin üzerine üretim şekli ve dayanıklılık hakkında bilgi verici damgalar basarlar. Ağırlığa uygun koli seçmek için bu bilgiler referans alınır. İçerisine olması gerekenden az yük koyulursa kolide çökme meydana gelir. Fazla yüklenende ise patlak oluşur. Yükün boyutuna göre doğru ebatlarda koli kullanmak önemlidir.

Bantlama

Nakliye ne şekilde yapılacak olursa olsun baskıya dayanan bant kullanılmalıdır. Kahverengi plastik polipropilen, yapışkanlı vinil (elektrik bantı), fiber takviye edilmiş kanal bant tavsiye edilir. Tel veya ip gibi malzemelerle bağlamak yanlıştır.

Paketlemede Kullanılan Teknikler

Kolinin ve içeriğinin zarar görmemesi için kutu içinde boşluk bırakılmamalıdır. Hassas yükler taşınırken kolinin tam ortasına yerleşim ve 6 cm kuralı uygulanır. Yan kenarlarda bu mesafede bırakılan boşluk, darbelere karşı alınan bir önlemdir. Eşyaların tek tek sarılması şarttır. Büyük koliler içinde çoklu gönderim yapılacağı zaman kutu içine bölmeler hazırlanarak ayrı ayrı yuvalara yerleşim sağlanır. Bantlamada ‘H’ sistemiyle kolinin her yerinin kapatıldığından emin olunur.

Paket Detaylarını Düzenleme

Yüklerin hassasiyet durumları mutlaka koli üzerinde belirtilmelidir. Kırılacak şeyler varsa uyarı etiketleri yapıştırılmalıdır. Dik tutulması gereken kutularda yön etiketiyle taşımacıya bilgi verilir. Ayrıca kimyasal veya tehlikeli madde içeren gönderiler için özel içerik ve uyarı etiketleri muhakkak yapıştırılmalıdır. Her ihtimale karşı yedek etiketler kutunun içinde bulundurulmalıdır. Bafa Group, büyük özen isteyen bu hizmeti size sunarken resmi mevzuatlara uygun olarak yüksek kalite standartlarına uygunluğu temel almaktadır.